fbpx
Aktualności
sobota, 27 lipiec 2019 10:57

7 kryteriów wyboru szkoły językowej

W czasach gdzie wybór usług jest bardzo szeroki, przepływ informacji duży i świadomość edukacji oraz potrzeba nauki języków obcych coraz większa, rodzice stają przed wyborem zajęć dodatkowych, a konkretnie szkoły językowej na miarę swoich oczekiwań i spełnienia potrzeb dzieci. Decyzji nie ułatwia fakt, że każda szkoła językowa jest inna, każda ma inne walory, mocne strony i swoją rzeszę zwolenników, tworząc swój niepowtarzalny klimat.

Można właściwie ten szeroki profil usług porównać chociażby do wyboru np. cukierka. Jak wiadomo, na rynku jest cała masa słodkich przekąsek od landrynek, miętówek na krówkach kończąc. Nie ma co kwestionować dlaczego landrynka jest lepsza od krówki, bo są to po prostu innego typu cukierki odpowiadające oczekiwaniom różnych grup konsumenckich. Tak samo w przypadku wyboru szkoły językowej. W dużej mierze, liczą się tu nasze osobiste odczucia i potrzeby.

Są jednak takie kryteria, które są istotne niezależnie od cech i wyróżników danej szkoły. Warto się z nimi zapoznać. Oto one:

#1 Lokalizacja

W dobie niewygodnych godzin odbywania się zajęć, wielu pasji i zajęć dodatkowych, im bliżej szkoły czy domu mieści się szkoła językowa, tym lepiej dla ucznia / rodzica.

#2 Cena proporcjonalna do jakości usługi

Co tu dużo mówić, planowanie rodzinnego budżetu na kolejny rok szkolny jest bardzo istotne i ten czynnik będzie zawsze brany pod uwagę. Z drugiej jednak strony ceny dumpingowe słusznie budzą u ludzi podejrzenia o braku możliwości zatrudnienia dobrego, wykwalifikowanego lektora mającego uczyć nasze dzieci.

#3 Kadra

Doświadczenie nauczyciela i niewielka rotacja pracowników świadczy o standardzie i jakości usług szkoły. Uczeń nie może też być zostawiony sam sobie. W przypadku jakichś niepokojących sygnałów z zajęć kontakt metodyka powinien być natychmiastowy. Lektor swoją postawą powinien zachęcać do nauki, podsyłać inne pomysły na językowe aktywności – inspirować. Wsparcie i asysta ze strony lektora czy metodyka jest szalenie potrzebna w pracy nad rozwojem umiejętności ucznia.

#4 Sposób kwalifikacji do grupy

Rozmowa o podjęcie przez dziecka nauki w szkole językowej nie powinna ograniczać się do ustalenia ceny za kurs i terminów zajęć. Na pierwsze spotkanie należy przyjść od razu z dzieckiem, gdzie metodyk w bezstresowej atmosferze jest w stanie sprawdzić poziom biegłości ucznia. Przy umiejętnie przeprowadzonej rozmowie czy wykonywaniu zadań diagnozujących poziom biegłości udaje się bezbłędnie dopasować grupę. Nie tylko poziom ma znaczenie – ważne jest usposobienie dziecka, rozpoznanie ewentualnych dysfunkcji jak dysleksja, należy również zorientować się jakie style uczenia się preferuje uczeń. Na tym etapie już metodyk jest w stanie dać wiele wskazówek przydatnych w procesie nauki – wyciągnij z tej rozmowy jak najwięcej.

#5 Metoda

Niezależnie od treści marketingowych i nazewnictwa metod, dowiedzieć się należy czy szkoła naucza prawdziwej komunikacji w połączeniu z life skills – umiejętnościami społecznymi. Dzięki temu kursanci nie mają oporów przed mówieniem i komunikują się spontanicznie bez większych trudności. Czy nie o to chodzi w uczeniu się języka obcego?

#6 Liczba osób w grupie

Skoro to umiejętności komunikacji w języku obcym na zajęciach są najważniejsze, grupy powinny być mało liczebne. Nie ma szans, aby zajęcia pod względem mówienia i weryfikowania przez nauczyciela treści mówionych były intensywne w grupach np. 12-osobowych. Z drugiej zaś strony zajęcia w pojedynkę, choć intensywne, na dłuższą metę nie są tak angażujące i zróżnicowane. Brakuje na nich możliwości większej interakcji, w różnych konfiguracjach w parach, grupach, współpracy, rywalizacji, debat, porównania poziomów i akcentów innych osób oraz budowania pewności siebie i odnalezienia siebie w grupie. Zatem grupa idealna to 4-8 osób, gdzie lektor ma możliwość personalizować przebieg zajęć, biorąc pod uwagę potrzeby indywidualne.

#7 Opinie

Nie ma czegoś takiego jak anonimowość w przypadku prowadzenia szkoły językowej. Zatem z łatwością przeczytasz opinię w Google czy Fanpage strony, gdzie od razu widać, które opinie pisane są szczerze przez klientów, a nie znajomych czy rodzinę.

To moje obowiązkowe 7 punktów, które trzeba przeanalizować przed zapisem na kurs.

Ty zaś jako klient, masz prawo pytać otwarcie o wszystko, o metody pracy, kadrę nauczycieli, założenia kursu, warunki nauki, wyposażenie czy podręczniki.

Życzymy podejmowania właściwych wyborów!

Ostatnio zmieniany sobota, 27 lipiec 2019 11:36